بایگانی آذر ۱۳۹۷ :: فرامرز میرشکار مبارکه

فرامرز میرشکار مبارکه

۴ مطلب در آذر ۱۳۹۷ ثبت شده است

 مجله علمی تخصصی حبل المتین دوره هفتم، شماره 23، تابستان 1397، صفحه 80-110 

آیا اسلام دینی منحصر به فرد است؟

شادی حمید

مدیر«مرکز خاورمیانه» دانشگاه استنفورد و عضو پروژه «روابط آمریکا با جهان اسلام» در مؤسسه بروکینگز

مترجم: حسین جعفری موحد

پژوهشگر و مترجم علوم سیاسی و روابط بین الملل

چکیده

مسئله رابطه «دین» و «سیاست» بدون تردید یکی از مسائل مهم در حوزه اندیشه­های اجتماعی و سیاسی است. در بین اندیشمندان مسلمان در خصوص نوع و کیفیت این موضوع مناقشه و نزاع جدی وجود دارد. برخی با رد هر گونه رابطه میان دین و سیاست، دخالت هر یک از آن دو در حوزه وظایف دیگری را موجب اضمحلال هر دو طرف می­دانند. اما برخی دیگر معتقد به وجود رابطه­ای تنگاتنگ و متقابل بین دین و سیاست هستند. مقاله حاضر از جایگاه حمایتی از رابطه دین و سیاست، به دنبال فهم و تشریح این موضوع است که اسلام در زمینه ارتباط با سیاست، یک استثناء است و در مقایسه با سایر ادیان از جمله مسیحیت، منابع غنی­تری را برای افرادی که درگیر سیاست هستند، در اختیار می­گذارد.  

واژگان کلیدی: اسلام، مسیحیت، یهودیت، اصلاحات، نوگرایی، سکولاریسم.

 

 

این مسئله به نظر عجیب و غریب می­رسد که با مطالعه یک سری رویدادهایی که متعلق به چهارده قرن پیش هستند، بتوان به کاوش در مورد یک معضل جدید پرداخت. به تازگی در یک مراسم شام شکرگزاری که به اتفاق خانواده و دوستان شرکت کرده بودم، به این موضوع پی بردم که این رویدادها هنوز هم چقدر مهم هستند. ما حاضرین در این مراسم، هشت نفر مسلمان با زمینه­ها و سطوح متفاوت تعهد دینی بودیم. پس از صرف غذا، وارد بحث در مورد بلای تروریسم و مسئولیت مسلمانان که باید در مورد آن چیزی بگویند یا اقدامی انجام دهند، شدیم. مدتی نگذشت که خود را مشغول بحثی در مورد یزید، دومین خلیفه سلسله بنی­امیه یافتیم که حسین(ع) نواده پیامبر(ص) را در واقعه کربلا سر برید و به شهادت رساند. این حادثه همچون زخمی باز بود و در اینجا ما یک بار دیگر همچون بسیاری از افراد پیش از خودمان، برای درک و تبیین چرایی و چگونگی رخ دادن این اتفاق دهشتناک و غیرقابل توصیف تلاش کردیم. او از اهل بیت پیامبر اسلام(ص) و از گوشت و خون او بود. با این وجود، حسین(ع) و همه یارانش قتل عام شدند و بدن آنها چهل روز بر روی زمین ماند.

 آقای گورباچف می نویسد که :در سیاست بین المللی، ما پیرو یک اصل اساسی هستیم یعنی اصل‏‎ ‎‏احترام به آزادی انتخاب برای هر انسان و هر ملت. نتیجتاً کشور ما و تمامی ملت ما از انقلاب بزرگ شما‏‎ ‎‏حُسن استقبال کرده است. استبداد شاهنشاهی در ایران مردم خود را استثمار کرده و از روشهای واقعاً‏‎ ‎‏بربریت استفاده می کرده و شرافت و آبروی ملت خود را پایمال کرده برای جلب رضایت نیروهای‏‎ ‎‏خارجی. انقلاب شما انتخاب ملت شما بوده است و ما از این انتخاب همیشه پشتیبانی کرده و می کنیم.‏


منبع: صحیفه امام، ج 21، ص 299

بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری با همکاری انتشارات صدرا برای اولین بار اقدام به تهیه نسخه pdf همه کتاب های آیت الله مرتضی مطهری باکیفیت بالا و عرضه رایگان آن در فضای مجازی نموده است. لازم به ذکر است که تاکنون نسخه های گوناگونی از متن و فایل pdf کتاب های استاد در محیط مجازی منتشر شده بود که اولا شامل همه آثار آن استاد شهید نمی شد. ثانیا دارای اغلاط فراوان تایپی و نگارشی بود و ثالثا با نسخه چاپی کتاب ها منطبق نبود. از امکانات و مزایای نسخه فعلی می توان موارد زیر را برشمرد:
– تطبیق کامل نسخه pdf کتاب ها با آخرین نسخه چاپی آنها
– درج فهرست تفصیلی کتاب ها در کنار متن هر کتاب
– حجم پایین اغلب فایل ها
.

برای دریافت فایل pdf کتاب های آیت الله مرتضی مطهری روی عنوان آن کلیک نمایید:به ادامه مطلب مراجعه کنید

متشابهات در قرآن آیاتی هستند که فهم آن ها نیاز به علم و دانش خالص و بدون شبهه دارد و نمی‌توان با توجه به ظاهر آنها به حکم به منظور حقیقی آن نمود مثلا در آیه شریفه "یدالله فوق ایدیهم" کسانی که علم و دانش دارند منظور در این آیه را وجود جسمیت برای خدا نمی دانند  چراکه: "لیس کمثله شی" ... قرآن کریم از این دسته از افراد که به فهم واقعی آیات رسیده اند به راسخون در علم یاد می‌کند و اهل بیت علیهم السلام در تاویل راسخون در علم اعلام می دارند که راسخون در علم تنها اهل بیت هستند چرا که آنها هستند که به علت تطهیر الهی در آیه تطهیراهل البیت  از زمره لا یمسه الا المطهرون میباشند لذا در تفاسیر اهل بیت مشاهده می گردد که منظور از یدالله را قدرت خدا و توانایی حضرتش تاویل نموده اند...

->